Mýty kolem hubnutí, také jim podléháte?

24 ledna, 2023

„Jak se vám spí,” ptám se často svých klientů. A překvapí mě jejich údiv. Jak spánek souvisí s hubnutím? Velmi, vážení! Spánek je totiž fyziologická potřeba našeho organismu. Při spánku dochází k regeneraci našeho těla, snižuje se spotřeba energie, svaly a orgány odpočívají, imunitní, nervový a kardiovaskulární systémy obnovují svoje kapacity.

Z nedostatku spánku dochází ke spánkové deprivaci, která ovlivňuje naši pozornost, paměť a schopnost regenerace organismu, může dojít i k mnoha zdravotním problémům.

10 00 kroků za den

Mýtus o tom, že když nachodíme denně 10 000 kroků, tak zhubneme. Kolikrát už jsem to slyšela? „Zuzko, ale já vážně dávám 10 000 kroků denně, jsem vyflusaná, ale dám to. A nic se neděje!” Pohyb je super a já ho plně podporuji. Na váhu má vliv společně se změnami jídelníčku.

Vždy se mi chce vykřiknout: „Je to kampááááááň!” A ona to opravdu marketingová kampaň byla. Vznikla v šedesátých letech minulého století v Japonsku. Navazovala na letní olympijské hry v Tokiu v roce 1964. Japonská společnost Yamasa udělala reklamu na první pedometr neboli krokoměr této společnosti. Dr. Yoshiro Hatano, japonský výzkumník byl znepokojen tím, jak málo se Japonci pohybují, vyzkoumal, že ujdou denně jen 3 500 až 5 000 kroků, a tak doporučil zvýšit toto číslo na 10 000 kroků. Prostě reklama!

Pro toto číslo neexistovaly žádné relevantní studie, ale i dnes jej přejímají výrobci chytrých hodinek a náramků a za splnění této mety dostanete gratulaci.

Bohužel tato doporučení přejala jak Světová zdravotnická organizace, tak Americká kardiologická asociace. A mýtus je najednou více „vědecky” podložen.

Přitom více než vzdálenost je důležitější tempo. Jaké? Ani na tom se vědci neshodnou. Zatím.

Když jsem byla mladší, mohla jsem sníst cokoliv

„Zuzko, do čtyřicítky to šlo. Mohla jsem sníst cokoliv a nepřibrala jsem ani deko. Teď se jen podívám na dortík a přiberu. To je tím, jak se mi zpomaluje metabolismus.”

 

Velká studie, jejíž výsledky vyšly minulý rok v prestižním časopise Science1, ukazují, že se jedná o další mýtus. Během našeho života se rychlost metabolismu zásadně nemění. Tedy… Nejrychlejší metabolismus je v období okolo našeho prvního roku života. Je to vcelku logické, protože v tomto věku dochází k rychlému nárůstu hmotnosti a metabolismus je až o 50 % rychlejší než v dospělém věku. Poté se zpomaluje asi do 20 roku života. V období mezi 20 a 60 lety je rychlost našeho metabolismu stabilní. Výzkum byl proveden v 29 zemích na vzorku 6 400 účastníků. Ti byli ve věku od 8 dnů do 95 let. Takže? Žádné výmluvy na metabolismus. 

Můžou za to geny

Pak tady máme další skupinu, která svoji váhu svaluje na předky. Ani to není pravdy. Rodiče možná mohou za naše stravovací návyky, ale to je tak vše. Spíš za to mohou naše výmluvy, proč nehubnout.

Viděla jsem dokonce i tzv. „influencery”, kteří nás přesvědčují, že máme ve střevech „tlusté” bakterie. A kvůli nim nemůžeme snížit váhu, ani kdybychom se postavili na hlavu. Prostě blbost. Střevní bakterie hrají roli v rozkladu některých živin roli, ale většina energie se absorbuje v tenkém střevě a do tlustého střeva, kde tyto bakterie jsou už projde jen mizivé množství tráveniny, tedy částečně natrávené potravy.

A pak další hlouposti

Vezmete si zázračnou pilulku a už nic nemusíte dělat… Tak tady snad nemusím nic vysvětlovat. Žádný zázračný lék nás nezbaví kil navíc, pokud se nebudeme pohybovat a jíst vyváženou stravu.

O pečivu a bílkovinách už jsem vám psala.

Po páté hodině už se nejí… A co dělat, když chodíme na noční šichty? A máme obrácený den a směny se nám točí? Tento mýtus plyne především z toho, že mnoho lidí se snaží večer zahnat hlad kalorickými polotovary nebo prázdnými kaloriemi. Zaženou pocit hladu teď, ale nezasytí nás. No a pak si jdeme lehnout, máme plný žaludek, hůř se nám spí a spirála se roztáčí. Není to tedy o tom, v kolik hodin se najíme, ale spíše o tom, co si dáme.

A pak tady máme hlouposti, o kterých nás přesvědčují některé celebrity: Pijte studenou vodu s citronem na lačno, Pijte teplou vodu… na toto neexistují studie, které by účinek hubnutí a pití studené/teplé vody podpořili. Obecně je pitný režim důležitý a pití vody, ať už teplé, nebo studené, pomáhá z organismu vyplavovat odpadní látky a také udržuje naši trávicí soustavu v pohybu, což je fajn.

A perlička nakonec. V posledním týdnu mi volaly tři klientky, že slyšely, že lžíce medu před spaním podporuje hubnutí. Med má mnoho úžasných účinků, ale lžíce před spaním jen zvýší kalorický příjem a ručička na váze půjde nenápadně a plíživě nahoru 😉.

Ať už máte jakékoliv pochybnosti, zkuste se nad tím zamyslet, a nebo se ozvěte a probereme to spolu.

Těším se Zuzka

Chcete mít všechny recepty a tipy po ruce?

Newsletter

Nemusíte se bát. Do emailu vám zašlu jen jednou za měsíc souhrn všech receptů a novinek!

Mýty kolem bílkovin ve stravě

Bílkoviny ve stravě a tisíce mýtů, které okolo nich běhá. Už jsem slyšela, že užitečné bílkoviny jsou jen v mase, ty v zelenině jsou na nic. NE! Potřebujeme oboje. Všechny bílkoviny nejsou stejné. Opravdu nejsou…  Strava s vysokým podílem bílkovin je škodlivá zejména...

Je konzumace pečiva vážně trestný čin?

  Nejím pečivo, pořád chroupu ovoce a zeleninu a nehubnu. Vyřadila jsem úplně pečivo, po tom se přece tloustne! Žádné přílohy, ani pečivo. Setkávám se s tím dennodenně.  Milé dámy a pánové, řeknu vám tajemství! Jíst pečivo není hřích a hned vám řeknu proč. Pojďme...

Co všechno umí přístroj InBody

Co všechno umí přístroj InBody? Používám ve své poradně přístroj Inbody. Často se mě ptáte, proč a jak vlastně funguje. Prostě mu věřím a jsem přesvědčená, že je to jednička na trhu bioimpedančních přístrojů. Teď to zní moc vědecky. Ona to tak trochu věda je, ale...

Související příspěvky

Jak je důležitá sebeláska

Jak je důležitá sebeláska

Začněte myslet hlavně na SEBE Žijeme v době, kdy na nás společnost, rodina, okolí kladou velké nároky. Dáváme si cíle, plníme je, ženeme se za dokonalostí. Uklizený byt, navařeno, napečeno. Máme být úspěšní v práci, v rodinném a osobním životě. Aby se neřeklo, aby nás...

číst více
Je konzumace pečiva vážně trestný čin?

Je konzumace pečiva vážně trestný čin?

  Nejím pečivo, pořád chroupu ovoce a zeleninu a nehubnu. Vyřadila jsem úplně pečivo, po tom se přece tloustne! Žádné přílohy, ani pečivo. Setkávám se s tím dennodenně.  Milé dámy a pánové, řeknu vám tajemství! Jíst pečivo není hřích a hned vám řeknu proč. Pojďme...

číst více
Banánový perník

Banánový perník

Banány a čokoláda, mmm. Taky se vám sbíhají chutě jen při tom pomyšlení? Mě taky 🙂 Tak to nebudeme prodlužovat a jdeme na nový recept do sbírky. 2 zralé banány 1 vejce 50g změklého másla 100g pohankové mouky 3 lžičky pernikového koření 1/2 kypřícího prášku 1 lžíce...

číst více