Jak je důležitá sebeláska

10 ledna, 2023

Začněte myslet hlavně na SEBE

Žijeme v době, kdy na nás společnost, rodina, okolí kladou velké nároky. Dáváme si cíle, plníme je, ženeme se za dokonalostí. Uklizený byt, navařeno, napečeno. Máme být úspěšní v práci, v rodinném a osobním životě. Aby se neřeklo, aby nás nepomluvili. Škatulkujeme se navzájem, obětujeme se ostatním, abychom se zavděčili.

Začátky sebelásky někdy trochu bolí

Jakmile se zeptám svých klientů, zda se mají rádi, většinou slyším odpověď: „Nebudu přece sobec!” 

Ale sebeláska není sobectví. To je velký omyl. Sebeláska je naše přirozenost, která je důležitá pro náš osobní rozvoj. Když máme rádi sami sebe, můžeme milovat okolí. Vždyť si to zkuste uvědomit, jak mohu milovat ostatní, když nemám rád sám sebe? Jak mohu nabízet něco, co sám nemám? Vše začíná a končí u nás samotných.

Jak ale začít, když většina z nás byla vychována v tom dávat ostatním a na sebe zapomínat? Poznejte sami sebe! Zkuste si zodpovědět otázky:

  • Co potřebuji? 
  • Co mě žene dopředu? 
  • Jaké mám sny? 
  • Co chci zažít a prožít?

Už víte? A jdete si za tím? Tak to zkuste! Plnit si své potřeby, své sny. Začněte život prožívat, ne jen přežívat. 

Máte chuť cestovat, ale vaše rodina na to moc není? Kupte si letenku s kamarádkou a leťte! Rodina vaši krátkou nepřítomnost určitě přežije a vy budete mnohem spokojenější a šťastnější. A věřte mi, že se to projeví i na vztahu k vašim blízkým. 

Přijměte sami sebe!

Přijmout sebe sama, takoví jací jsme. Ať už se jedná o naše fyzično, psychično, ale také o naše chyby. Protože ty má každý z nás. Jakmile porozumíme sami sobě, budeme rozumět i okolí, zlepší se naše vztahy a budete žít spokojenější a šťastnější život.

 

Mnoho lidí je nespokojeno s tím, jak vypadá. Součástí sebelásky je i přijetí svého vlastního těla. I když dnešní doba na nás ze všech kanálů chrlí pseudo dokonalé postavy a tváře, každý jsme jiný. Perfektní postava, dokonalý make-up z nás nedělá lepší lidi.

Přestaňte se neustále kontrolovat, vážit se a prohlížet v zrcadle. Srovnávat se s ostatními je holý nesmysl. Každý z nás má jiné genetické dispozice, nemůžeme být všichni jako přes kopírák. Nebyla by to pak nuda?

Máte nějaké to kilo navíc? Jen myšlenka na cvičení vás psychicky deptá? Fajn, zkuste přenastavit svoji životosprávu a místo upocených hodin v posilovně, vyražte na svižnější procházku. Vyčistíte si hlavu a uděláte něco pro své tělo. To může vyhovovat vám, naopak vaší kamarádce nebo kamarádovi bude vyhovovat posilovna. Protože je to uspokojí. Ani jedna cesta není špatně. Každému vyhovuje něco jiného.

Až přijmete své tělo, uvidíte, že i kila půjdou dolů. A není to jen o vysněné postavě. 

Znáte ty paradoxy, kdy vlnovlásky chtějí mít rovné vlasy a ty s rovnými vlasy si kroutí vlny? Ani jedné se to moc nevede😉 Ale když ta kudrnatá přijme, své lokny jako přednost, žije se jí mnohem lépe.

Umíte říkat NE?

Mnoho lidí neumí říct NE. Přitom „ne” není neochota. Někdy jsme přece unavení a dělat něco navíc nás ještě víc vyšťaví. Ti kteří nedokáží odmítnout ostatní se snadno stávají terčem zneužívání.

 

Znáte to: „Poprosíme Simonu, ta vždycky vyhoví, vždy to udělá.“ Ale co když zrovna Simona už nemůže a jen neumí říct ne? Naučte se říkat, ale i přijímat ne.

Zastavte se na chvíli

Je toho dost, co bychom měli dělat, abychom se začali mít rádi, že? Zkuste se zastavit. Jen tak dýchat a nic nedělat, vnímat jen sami sebe. Myslet jen na sebe. 

Vyzkoušejte třeba jógu nebo meditaci. A nebo začněte zatím jen s tou procházkou, kdy budete sami se sebou a se svými myšlenkami. Odpovídejte si na své otázky.

Přeju vám sebelásku, sebeúctu a sebedůvěru

Vaše Zuzka

Chcete mít všechny recepty a tipy po ruce?

Newsletter

Nemusíte se bát. Do emailu vám zašlu jen jednou za měsíc souhrn všech receptů a novinek!

Mýty kolem bílkovin ve stravě

Bílkoviny ve stravě a tisíce mýtů, které okolo nich běhá. Už jsem slyšela, že užitečné bílkoviny jsou jen v mase, ty v zelenině jsou na nic. NE! Potřebujeme oboje. Všechny bílkoviny nejsou stejné. Opravdu nejsou…  Strava s vysokým podílem bílkovin je škodlivá zejména...

Je konzumace pečiva vážně trestný čin?

  Nejím pečivo, pořád chroupu ovoce a zeleninu a nehubnu. Vyřadila jsem úplně pečivo, po tom se přece tloustne! Žádné přílohy, ani pečivo. Setkávám se s tím dennodenně.  Milé dámy a pánové, řeknu vám tajemství! Jíst pečivo není hřích a hned vám řeknu proč. Pojďme...

Co všechno umí přístroj InBody

Co všechno umí přístroj InBody? Používám ve své poradně přístroj Inbody. Často se mě ptáte, proč a jak vlastně funguje. Prostě mu věřím a jsem přesvědčená, že je to jednička na trhu bioimpedančních přístrojů. Teď to zní moc vědecky. Ona to tak trochu věda je, ale...

Související příspěvky

Je konzumace pečiva vážně trestný čin?

Je konzumace pečiva vážně trestný čin?

  Nejím pečivo, pořád chroupu ovoce a zeleninu a nehubnu. Vyřadila jsem úplně pečivo, po tom se přece tloustne! Žádné přílohy, ani pečivo. Setkávám se s tím dennodenně.  Milé dámy a pánové, řeknu vám tajemství! Jíst pečivo není hřích a hned vám řeknu proč. Pojďme...

číst více
Banánový perník

Banánový perník

Banány a čokoláda, mmm. Taky se vám sbíhají chutě jen při tom pomyšlení? Mě taky 🙂 Tak to nebudeme prodlužovat a jdeme na nový recept do sbírky. 2 zralé banány 1 vejce 50g změklého másla 100g pohankové mouky 3 lžičky pernikového koření 1/2 kypřícího prášku 1 lžíce...

číst více